Vårt äventyr börjar i Manila. Redan på flygplatsen känner vi av den gästvänlighet som är så kännetecknande för den asiatiska mentaliteten. Med hjälp av vår lokala guide och chaufför på plats beger vi oss till vårt boende för de första två nätterna. Efter incheckning finns tid för egna aktiviteter fram till välkomstmiddagen där vår reseledare kommer att informera om allt vi behöver veta inför våra näst kommande dagar.
Dagen efter utforskar vi Manila och med hjälp av vår lokal guide kommer vi att besöka Intramuros, den ikoniska muromgärdade staden där Filippinernas koloniala historia vaknar till liv. Vi besöker sevärdheterna såsom Fort Santiago, San Agustin Church (UNESCO-världsarv) och de välbevarade stenhusen som speglar landets spanska arv. Efter turen har vi tid på egen hand för egna aktiviteter. På kvällen samlas vi igen för att äta middag tillsammans på en autentisk filippinsk restaurang.
Vi lämnar Filippinernas huvudstad och med inrikesflyg tar vi oss bekvämt söderut. Efter at vi landar i Legaspi åker vi vidare tills vi når vår nästa destination, Donsol som är en liten genuin fiskeby. Här låter vi oss omslutas av byns varma och avslappnade atmosfär under ett par dagar.
Kvällen efter åker vi iväg på en flodsafari för att spana efter eldflugor vilka kan bjuda på en magisk upplevelse som är svår att beskriva. Eldflugor har en förmåga att producera ljus som är fascinerande. De trivs i fuktiga och skuggiga miljöer, som skogar, ängar och trädgårdar och är mest aktiva under natten där flugorna kan skapa en fantastisk föreställning när de samlas i stora antal och bjuder på en fenomenal ljusshow. Att få se tusentals eldflugor blinka i synkronisering, i den så kallade "eldflugesymfonin" som vi under vår båtfärd på en flod i Donsol kommer att uppleva, kommer inte att glömmas.
Att få en skymt av de magnifika valhajarna är en av resans absoluta höjdpunkter. Valhajar är världens största fiskar och Donsol är känt för att vara en av få platser där man kan se dem i stora antal på ett begränsat område. Efter frukost beger vi oss till vår mötesplats där vi först får en introduktion och inte minst information om hur vi ska bete oss under valhajssafarin. Vi kommer nämligen att få den fantastiska möjligheten att simma och snorkla bredvid dessa vänliga jättar i deras naturliga miljö. Det är en upplevelse utöver något annat, att vara fysiskt nära dessa jättelika varelser. För den som inte vill blöta ner sig utan väljer att stanna på båten finns istället möjlighet att beskåda valhajarna från däck under vår färd. Cirka tre timmar senare vänder vi tillbaka för att använda resten av dagen för egna aktiviteter. Kom ihåg att valhajarna är vilda varelser, det är ingen garanti att vi kommer att se valhajarna men hittills har vi alltid sett dem.
Vi lämnar mysiga Donsol och åker till Legazpi. Här kommer vi att stanna i två nätter.
Vår vistelse i Legazpi startar med ett riktigt äventyr! Adrenalinet stiger när vi hoppar på ATVs. ATV står för All-Terrain Vehicle, vilket på svenska ofta kallas terrängfordon eller fyrhjuling. Det är ett motorfordon med fyra hjul som är byggt för att kunna köra i svår terräng – perfekt för äventyr vid vulkaner som Mayon! Vi kommer att köra genom lavafält, grönskande stigar och små floder, allt med den ikoniska vulkanen Mayon som ständig följeslagare i horisonten. Pulsen höjs och kamerorna går varma. Det här är en upplevelse vi sent glömmer. Efter turen väntar en välsmakande lunch med lokala rätter, serverad med panoramavy över det dramatiska landskapet. Ett perfekt sätt att smälta intrycken och ladda för nästa dag.
Dagen efter är fri att utforska Legazpi i egen takt. Kanske väljer du att promenera längs havet, kika in på stadens livliga marknader eller besöka Cagsawa-ruinerna för ännu en bild med Mayon i bakgrunden. För den som vill koppla av finns gott om charmiga caféer, och för den nyfikne finns både historia, natur och kultur runt varje hörn.
Det är dags att lämna Filippinerna. Vi flyger till Manila och därifrån tar vi flyget till Indonesien för att välkomnas till den tropiska ön Bali som är en av Indonesiens mest populära turistdestinationer. Bali är omtalad för sin skönhet, rika kultur, tempel, härliga stränder och framförallt sin vänliga befolkning.
Från flygplatsen i Denpasar tar vi oss till Kuta Beach. Efter en övernattning på Kuta beger vi oss inåt land, mot hjärtat av Bali – den grönskande och själsligt laddade byn Ubud. Här, bland risfält, tempel och konstnärsateljéer, väntar två dagar fyllda av möjligheter. Vi bor i lugna omgivningar där du kan koppla av eller utforska på egen hand. Du kanske vill besöka de berömda risterrasserna i Tegallalang, göra en tur till det heliga apskogen, eller varför inte ett dopp i vattenfallet Tegenungan eller en stunds avkoppling med yoga och massage bland djungelns ljud och dofter.
Efter att ha njutit av Ubuds lugna atmosfär och grönskande landskap lämnar vi Bali bakom oss och tar oss vidare mot paradisöarna, närmare bestämt Gili Trawangan. Med båt färdas vi över det glittrande havet och anländer till en ö där inga motorfordon stör lugnet. Gili Trawangan är en av de tre öarna som utgör Gili-öarna utanför nordvästra kusten av Lombok
Här har tiden tycks gå lite långsammare. Under våra tre dagar här finns gott om möjligheter att upptäcka ön. Snorkla bland färgglada koraller och havssköldpaddor, ta en ridtur längs stranden i solnedgången, hyra cykel och utforska ön på egen hand, eller bara njuta av sol, bad och avslappnade strandbarer med fötterna i sanden.
På kvällarna bjuder Gili Trawangan på livlig stämning med strandfester, lokala seafood-restauranger och solnedgångar som färgar himlen i spektakulära nyanser. För den som vill ha en mer avslappnad kväll finns mysiga strandbarer där man kan njuta av en tropisk drink under stjärnorna. Gili Trawangan bjuder på ett perfekt avbrott med både äventyr och stillhet.
Vi åker tillbaka till Kuta för ännu en dag för lite livligare atmosfär. Vi njuter av solen och den gyllene sanden. Kanske tar vi en promenad längs kusten för att låta oss lockas in i någon av alla dessa restauranger, barer och kaféer som ligger vid vattnet för att njuta av såväl lokala som internationella rätter.
På vår sista kväll på Bali samlas vi för en minnesvärd avskedsmiddag vid den ikoniska Jimbaran Beach. Här, vid havets kant, kommer vi att njuta av en traditionell middag som är en upplevelse för både ögat och smaklökarna. Med fötterna i sanden och solen som sakta går ner bakom horisonten, får vi en sista stund av gemenskap och avkoppling. Vattnets mjuka brus blandas med den ljumma kvällsbrisen medan vi skålar för alla de oförglömliga minnen vi skapat tillsammans. Det här är en kväll för att reflektera över alla äventyr, vänner vi mött och det livliga Bali som vi nu måste säga farväl till
Det har till slut blivit dags att lämna Sydostasien. Med oss hem har vi samlat fina exotiska minnen från en helt annan del av världen. Men på flygresan hem till Sverige finns det ändå gott om tid att planera nästa äventyrliga resa med Rosa Bussarna.
Normal avreseort gällande flyg är Stockholm, vi flyger då från Stockholm Arlanda flygplats.
Om du vill flyga från annan flygplats än Stockholm Arlanda flygplats MÅSTE du kontakta Kjell (kjell@rosabussarna.com). Observera att priset på resor som avviker från gruppresorna till/från Stockholm Arlanda flygplats kan kosta extra.