Tåg i stället för flyg
Det finns möjlighet att välja bort flyg och i stället åka tåg hem från Grekland. Kontakta kontoret för mer information.
Vecka 1
Resa: Sverige-Riga (med båt). Vitryssland, Minsk & Brest
Vi startar vår resa med buss från Stockholm och rullar ombord på båten som tar oss via Riga till Litauens vackra huvudstad Vilnius. Efter ett besök i denna stad med sina sagoliknade slott och pampiga kyrkobyggnader i barockstil kommer du förstå varför UNESCO utsett den till ett världsarv Resan fortsätter sedan till Vitryssland och huvudstaden Minsk. Stora delar av staden raserades under andra världskriget och återuppbyggnaden av Minsk under Sovjettiden har gett staden massor av sovjetisk arkitektur och stadsplanering. Här kan du njuta av balett och opera av högsta klass, strosa runt i de vackra kvarteren och äta både prisvärd och god mat. Vi drar vidare till Brest i Vitryssland och här kommer vi att stanna en natt. Är du sugen på att besöka fortet i Brest så kan du göra det härifrån.
Vecka 2
Ukraina, Lviv, Kamyanets Podolsky. Rumänien, Svarta havet
Efter Brest rullar vi vidare till Ukraina och staden Lviv, som ligger vackert belägen precis vid kanten av bergskedjan Karpaterna. Strosa omkring i staden, insup atmosfären och kolla in de gamla delarna av Lviv som finns på UNESCO:s världsarvslista. Passa även på att besöka någon av de storslagna teatrarna, se en opera eller balett, kolla in den gotiska katedralen med anor från 1300-talet eller prova på att bada ukrainsk bastu. Vi fortsätter resan söderut och stannar till i byn Kamyanets Podolsky, det viktigaste arkeologiska området i Ukraina. Kamyanets Podolsky ligger som en liten fästning på en liten ö i Smotrychfloden. Det är ett fantastiskt spännande område, här har man bland annat hittat bevis på att platsen var bebodd för över 30 000 år sedan. Numera finns Kamyanets Podolsky med på UNESCO:s världsarvslista. Resan fortsätter vidare till Moldaviens huvudstad Chisinau. Härifrån kan de som vill göra en tur till världens största underjordiska vinkällare (den är flera km stor) och få prova på någon av de moldaviska vinsorterna. En annan utflykt som ni kan göra är en dagstur till det spännande lilla landet Transnistrien. Landet hör egentligen till Moldavien men har utropat sig till en självständig republik, det har bara inte erkänts av andra länder än, förutom några få. Efter detta väntar Svarta havet i Rumänien. Här blir det strandliv innan vi fortsätter till huvudstaden.
Vecka 3
Rumänien, Bukarest. Bulgarien, Sozopol, Svarta havet & Sofia
Vi fortsätter resan till en av Europas bäst bevarade hemligheter, nämligen Rumäniens huvudstad Bukarest. Staden har ett modernt storstadsliv i franskinspirerad arkitektur med vackra långa boulevarder och även en egen triumfbåge, Arcul de Triumf. Det finns även inslag av en mer kommunistisk byggstil i Bukarest särskilt om man gör ett besök till ett av världens största och dyraste byggnadsprojekt, Ceausescus parlamentspalats. Stadens nyvunna popularitet har gjort att det nu finns en uppsjö av nyöppnade ställen där man kan äta, dricka, shoppa och dansa hela nätterna långa. Vi tar oss vidare till Bulgarien och Sofia. Vackra Sofia är en av Europas äldsta städer med en historia som går tillbaka till 700 f. Kr och staden har ett rikt kulturliv att erbjuda. Här finns självklart en hel del ruiner, lämningar och vacker arkitektur från svunnen tid att njuta av, bland annat Bojanakyrkan från 900-talet. Resan går mot sitt slut och vi avslutar med lata baddagar i Chalkidike innan det är dags att hoppa på flyget hem till Sverige.
Visum
Visumansökningar påbörjas ca 1,5 månad innan avresa och då måste du lämna in ditt pass och visumansökningar till oss, detta tar ca en månad. Om du vet att du behöver ditt pass under denna period rekommenderar vi att du skaffar ett extra pass. Kontakta oss så skriver vi ett intyg till polismyndigheten som du tar med dig när du ansöker om extra pass. Mer information kommer ca 2,5 månad innan avresa.
Med reservation för ändring av färdvägen.
Flyginformation
Normal hemreseort gällande flyg är Stockholm, vi flyger då till Stockholm Arlanda flygplats. Men på vissa resor går det att flyga till Göteborg, Göteborg-Landvetter flygplats, eller Köpenhamn, Kastrups flygplats. Om du vill flyga till annan flygplats än Stockholm Arlanda flygplats måste du kontakta Kjell (
kjell@rosabussarna.com). Det gäller även om du vill flyga hem tidigare eller senare än gruppen eller kombinera olika resor. Observera att priset på resor som avviker från gruppresorna till Stockholm Arlanda flygplats kan kosta extra.