Vecka 1
Resan startar i pulserande Kapstaden och här finns massa saker att tillbringa dagarna med. Besök Taffelberget, någon kåkstad eller Green Market Square, där det är loppmarknad varje dag så här kan du passa på att handla afrikanska souvenirer, tyger och hantverk. Runt torget hittar du även mysiga små uteserveringar och från Holiday Inns veranda kan du beskåda en fantastisk utsikt. De som vill kan passa på att prova den adrenalinhöjande vithajsdykningen eller besöka Waterfront, Kapstadens modernaste och största shopping- och krogområde. Tillsammans gör vi ett besök till Godahoppsudden innan vi styr kosan mot Paarl med vinprovning.
Vecka 2
Innan det är dags att lämna det vackra Sydafrika stannar vi till vid Orange River. Här finns det möjlighet att göra en skön kanottur på floden för de som är intresserade. Vi kör vidare mot Fish River Canyon, en av världens största kanjoner. Den brukar kallas för Grand Canyons lillebror, men Fish River Canyon är minst lika storslagen som den amerikanska släktingen. Middagen den kvällen äter vi vid kanjonens kant, tittar på när solen går ner över ett av naturens underverk och bara njuter av den spektakulära utsikten. Vidare tar vi oss rakt ut i den äldsta öknen på jorden, Namiböknen. I snitt faller ca 100 mm regn per år här i öknen, men trots detta har Namiböknen ett komplext ekosystem som har förmåga att ta tillvara på fuktighet från dimmorna. Vårt mål i öknen är Sesriem och några av världens högsta sanddyner. Det här är ett fantastiskt vackert område. Sanden skiftar i många nyanser från ljust gul till djup orange. Färgskiftningarna är ett resultat av den järnrika sanden som rostar. Vi lämnar öknen och beger oss vidare mot Swakopmund. Vi stannar några dagar i denna tyskinspirerade och mysiga småstad. Här kan vi prova på hajfiske, hoppa fallskärm, köra fyrhjuling i öknen, testa sandboarding eller varför inte pröva lyckan på casinot.
Vecka 3
Efter några aktiva dagar tar vi oss vidare till Etosha nationalpark för några dagars safari. Vi kommer att bo på campingplatser i parken där vi har tillgång till både pool och restaurang. Vid varje campingplats finns också ett vattenhål dit djuren kommer på natten för att dricka. Det är en fantastisk upplevelse att sitta där i mörkret med vilda djur bara några meter ifrån oss. Den välkända Etosha är en av Afrikas största parker och det är i den här parken du kan se stora hjordar av zebror, gnuer och gemsbockar röra sig över slätten och det är även här du kan höra lejonen vråla på nätterna. I parken finns 114 däggdjursarter, de flesta mycket sällsynta och utrotningshotade, så det finns många spännande djur att se. Resan går vidare till Namibias näst största stad Rundu som ligger på gränsen till Angola. Vi tillbringar nästan två hela dagar i området innan vi fortsätter till Botswana.
Vecka 4
Veckan inleds med ett stopp i den fantastiska och elefantrika Chobe nationalpark. I Chobe finns den största viltkoncentrationen på den afrikanska kontinenten och säsongsvis kan upp till
50 000 elefanter röra sig i området. Det finns även möjlighet att i parken få se den vackra sabelantilopen och stora mängder med kudu. Efter upplevelsefyllda dagar väntar de mäktiga Victoriafallen i Zimbabwe. Vattenfallen som bildas av Zambeziflodens ström är en imponerande syn. Med sin bredd på hela 1,6 km så blir Victoriafallen inte de största men de bredaste fallen i världen. Här i området stannar vi i två dagar för lite äventyrliga upplevelser. De som vill utmana sig själva kan forsränna nerför Zambezifloden eller testa bungyjumping med Victoriafallen i bakgrunden. Här avslutas vårt äventyr och vi åker till Lusaka i Zambia och tar flyget hem till Sverige.